تاکيد شوراي پايتخت بر توسعه اسکواش

رئيس کميسيون سلامت شوراي شهر تهران از توسعه ورزش اسکواش در بوستان‌هاي شهر خبر داد و افزود: با مذاکرات صورت گرفته با شهرداران مناطق قرار است در بوستان‌هاي شهر تهران مکان اين ورزش جانمايي شود.‌
تاکيد شوراي پايتخت بر توسعه اسکواش

به گزارش سرويس«شهري» ايسنا، رحمت‌اله حافظي با اشاره به اينکه ساختار شوراي شهر تهران در دور جديد با افزايش تعداد تغيير يافت که ماحصل آن ايجاد کميسيون سلامت، محيط زيست و خدمات شهري بود، افزود: ما مطالبه‌گر سلامت و محيط زيست مردم هستيم و عواملي را که با سلامت شهروندان ارتباط دارد را با جديت پيگيري مي کنيم. در همين راستا از شهروندان مي‌خواهيم هر گونه اطلاعي از فعاليت صنايع آلاينده در شهر تهران را دارند به شوراي شهر تهران مکاتبه کنند.
 
وي با بيان اينکه در چندماه اخير شوراي شهر تهران با جديت تمام مساله آلودگي هوا را پيگيري کرده است، تصريح کرد: اين موضوع مطالبه به حقي است و الويت اصلي شوراي شهر محسوب مي شود. آلودگي هوا جاي هيچ چانه زني ندارد چراکه امروز همه مي دانيم که آلودگي هوا سرطان زاست.
 
رئيس کميسيون سلامت، محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تهران با تاکيد بر اينکه بايد منابعي که موجب آلودگي هوا مي شود را شناسايي و نسبت به رفع آن اقدام کرد، اعلام کرد: کارخانجات آلاينده، موتور خودروهاي فاقد استاندارد و موتورسيکلت ها در کنار سوخت غيراستاندارد موجب آلودگي هوا مي شود.
 
حافظي با بيان اينکه دنبال مقصر نيستم و تنها عوامل و منابع آلودگي هوا بايد شناسايي شود، گفت: موتورسيکلت با استاندارد يورو 2، معادل 8 خودرو آلودگي توليد مي‌کند. در اين شرايط به دليل وجود محدوده طرح ترافيک موتورسيکلت جايگزين خودرو افراد مي‌شود.
 
وي ابراز اميدواري کرد صنعت خودروساز نيز تا اول تيرماه امسال به تعهداتش نسبت ارتقاي توليد خودرو عمل کند، اظهار کرد: از دولت انتظار داريم با تمام توان پيگير اين مساله باشد، سلامت مردم شوخي نيست و نمي توان با آن معامله کرد چراکه غيرقابل جبران است. همچنين خودروساز بايد بداند که ديگر فرش قرمزي که سال‌ها برايش پهن بود، وجود ندارد.
 
رئيس کميته سلامت شوراي شهر تهران همچنين به توقف فعاليت صنايع آلاينده در شهر تهران اشاره کرد و افزود: با تلاش شوراي شهر تهران کارخانه چدن سازي ايرفو که در کنار واحدهاي مسکوني بود متوقف شد. اين کارخانه در مجاورت 7 مرکز آموزشي فعاليت خطرناکي داشت اما خوشبختانه با همکاري به سرانجام رسيد البته امسال نيز به دليل شدت آلايندگي کارخانه نباتي پارس قو، توقف فعاليت آن در دستور کار قرار گرفته است.
 
وي با اشاره به اينکه نمي‌پذيريم سلامت 40 هزار شهروند تهران و حتي 8 ميليون نفر به دليل منافع عده‌اي خاص در خطر باشد، تصريح کرد: بدون شک در توقف فعاليت اين کارخانه کارگران آن مد نظر قرار خواهد گرفت.
 
حافظي درباره آلودگي صوتي نيز، با بيان اينکه آلودگي صوت همانند آلودگي هوا به چشم نمي‌آيد و با وزش باد نيز حل شدني نيست، گفت: متاسفانه آلودگي صوتي مسئله اي است که شهروندان تهراني به آن عادت کرده اند در حالي که تاثيرات رواني اين آلودگي بسيار زياد است و موجب شده علاوه بر پايين آمدن آستانه تحمل در افراد، آنها پرخاشگر نيز شوند و اثرات نامطلوبي در روابط افراد در محيط کار و حتي منزل بگذارد.
 
رئيس کميسيون سلامت شوراي شهر تهران با بيان اينکه آلودگي صوتي با هزينه بسيار کمتري قابل حل است، تصريح کرد: با رفتارهاي درست مي توان آلودگي صوتي را کاهش داد. براي نمونه 80 درصد از بوق خودورها غيرضروري است و 20درصد باقي مانده نيز تنها به دليل تعجيل افراد است.
 
حافظي با بيان اينکه مي توان با نصب برچسب بر روي تاکسي ها با عنوان «لطفا بوق نزنيد» فرهنگ سازي کرد، گفت: خوشبختانه در سال 93 بودجه قابل قبولي را براي فرهنگ سازي با محوريت رسانه ملي ديده شده است خوشبين هستم که با فرهنگ سازي مي توان بسياري از مشکلات را از جمله آلودگي صوتي حل کرد.
 
وي با بيان اينکه مسئله ورزش در دستور کار کميسيون سلامت قرار گرفته است، اعلام کرد:ما در شوراي شهر به ورزش همگاني توجه ويژه داريم در همين راستا با مناطق شهرداري تهران وارد مذاکره شديم تا پياده روي خانوادگي را در دستور کار خود قرار دهند.
 
حافظي با بيان اينکه توسعه دوچرخه سوراي در شهر تهران در دستور کميسيون قرار دارد، گفت: مقدمات اين کار انجام شده است اما به دليل نبود زيرساخت‌هاي لازم اجراي طرح دوچرخه سوراي با نواقصي همراه است با فدراسيون دوچرخه سوراي مذاکراتي صورت گرفته و به زودي با مسئولان شهري نيز براي رفع اين نواقص جلسه خواهيم داشت.
 
وي همچنين از توسعه ورزش اسکواش در بوستان‌هاي شهر خبر داد و افزود: اين ورزش مفرح به دليل هزينه بالايي که دارد مورد استقبال قرار نمي‌گيرد اما با مذاکرات صورت گرفته با شهرداران مناطق قرار است در بوستان‌هاي شهر تهران مکان اين ورزش جانمايي شود.
 
رئيس کميته سلامت شوراي شهر با بيان اينکه در بحث تغذيه شهروندان نيز ورود جدي داشته ايم، گفت: متاسفانه در اين زمينه مشکلاتي را احساس مي کنيم و به دنبال آن هستيم تا با پايش درست محصولات غذايي اين مشکل را حل وفصل کند.
 
حافظي در پاسخ به درخواست شهروندي درباره فعاليت کارخانه سيمان، اظهار کرد:‌ تيم هايي که ظرفيت بررسي فعاليت کارخانه را دارند، موضوع را بررسي خواهند کنند. شوراي شهر ظرفيت قانوني براي توقف فعاليت کارخانه را در صورت اثبات آلودگي دارد. البته برنامه ديگر ما تعطيلي نيروگاه بعثت است در همين راستا مکاتباتي در اسفندماه کميته ماده 20 که جايگاه قانوني دارد انجام داده است تا در صورت تاييد فعاليت آن متوقف شود.
 
وي صراحتا اعلام کرد: مسأله محيط زيست و سلامت مردم بسيار مهم است از اين رو از شهروندان مي‌خواهيم با ما همکاري داشته باشند.

عکس روز

لیگ برتر اسکواش

لیگ برتر اسکواش

لیگ برتر اسکواش

گروه شرق
رتبه تیم بازی برد باخت امتیاز
1 سحاب آران و بیدگل 9 7 2 23
2 هیات اسکواش اراک 9 6 3 20
3 پالایش نفت آبادان 9 6 3 18
4 پارس اندیش خرم آباد 9 0 9 3
رتبه تیم بازی برد باخت امتیاز
1 کیش اسکواش 3 3 0 9
2 ظفر تهران 3 1 2 4
3 شهدای مدافع حرم کرمانشاه 2 0 2 0
اخبار استان ها
استان گیلان استان زنجان استان کردستان استان کرمانشاه استان قزوین استان مازندران استان گلستان استان البرز استان تهران استان همدان استان مرکزی استان قم استان لرستان استان ایلام استان خوزستان استان اصفهان استان یزد استان فارس استان هرمزگان استان سمنان استان کرمان استان چهارمحال و بختیاری استان کهگیلویه و بویراحمد استان سیستان و بلوچستان استان بوشهر استان خراسان جنوبی استان خراسان رضوی استان خراسان شمالی استان اردبیل استان آذربایجان شرقی استان آذربایجان غربی جزیره کیش

خبرنامه